04/05/2024

Scubalife.EU

MSDT: #366200

Nurkowania techniczne – kursy TecRec

Czym jest nurkowanie techniczne?

Nurkowanie techniczne to aktywność, która pozwala na świadome i odpowiedzialne przekroczenie barier i limitów ustalonych dla nurkowań rekreacyjnych. To nurkowania poniżej 40 metrów z dekompresją, nurkowania w zamkniętych przestrzeniach poza limitem 40 'liniowych’ metrów do powierzchni wody, to nurkowania z przyspieszaną dekompresją przy użyciu różnych mieszanek gazowych podczas nurkowania. Podczas nurkowania technicznego pojawiają się ryzyka, które nie występują podczas nurkowań rekreacyjnych. Wykorzystywane są więc procedury, które pozwalają na ich minimalizowanie i zarządzanie nimi. Oznacza to konieczność sprawnego posługiwania się dodatkowym wyposażeniem, gdy dostęp do powierzchni wody nie jest możliwy z powodu konieczności wykonania dekompresji lub wystąpienia innych barier (na przykład sufit jaskini lub wraku). W nurkowaniu technicznym należy zdawać sobie sprawę z występowania tych ryzyk i je zaakceptować. Trzeba mieć również świadomość tego, że drobne błędy popełnione na początku mogą prowadzić do ogromnych problemów podczas nurkowania.

Czym nie jest nurkowanie techniczne?

Nurkowaniem technicznym nie jest takie, w którym przekroczymy limity rekreacyjne. Zanurzenie się na głębokość 50 metrów w wyposażeniu rekreacyjnym nie jest nurkowaniem technicznym tylko głupotą.

Ryzyka związane z nurkowaniem technicznym.

Jak wspomniałem wyżej, z nurkowaniem technicznym wiąże się większe ryzyko niż w przypadku nurkowań rekreacyjnych. Każdy nurek techniczny musi to przemyśleć samodzielnie i odpowiedzieć sobie na pytanie czy jest gotów je zaakceptować wraz ze wszystkimi konsekwencjami (a te mogą być bardzo poważne, aż po ryzyko śmierci włącznie). Nagrodą za te akceptacje jest możliwość osobistego poznawania świata leżącego poza zasięgiem nurków rekreacyjnych. Ryzyka o których przez cały czas wspominam to miedzy innymi:

  • brak natychmiastowego dostępu do powierzchni wody
  • narkoza azotowa, która prowadzi najczęściej do złej oceny sytuacji w konsekwencji jej pogorszenia
  • hipoksja lub hiperoksja – oba zjawiska prowadza do utraty przytomności
  • DCS, który może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w wyniku przekroczenia poziomów azotu w mieszance. To zaś może być wynikiem błędnej analizy mieszanek oddechowych przed nurkowaniem, błędami w planowaniu, awarią lub zwiększonym zużyciem gazu w wyniku stresowej sytuacji
  • pominięcie procedur lub błędne ich wykonanie może prowadzić do awarii, utraty gazów, co z kolei będzie prowadzić do używania niewłaściwych mieszanek na danych głębokościach. W efekcie końcowym otrzymamy DCS, narkozę azotową, zatrucie tlenowe CNS, AGE, itp. niebezpieczeństwa.

Unikanie lub zarządzanie ryzykiem wystąpienia takich zdarzeń oraz sposoby radzenia sobie podczas występowania niebezpiecznych sytuacji to cel zestawu kursów nurkowania technicznego pod wspólną nazwą PADI TecRec. Co ważniejsze, kursy te przygotują kandydata do takiego zaplanowania nurkowania, aby przebiegło ono bezpiecznie nawet w razie wystąpienia problemów.

Jak wygląda kurs techniczny?

TecRec to cykl szkoleń, na które składają się części: TecRec40, TecRec45 i TecRec50. Swoim podziałem oraz ogólną charakterystyką przypominają mi trochę podział szkoleń części rekreacyjnej czyli OWD, AOWD i Rescue. Kurs techniczny można zrobić w wielu federacjach (ja zdecydowałem się na PADI), ale dobrze jest uważnie przyjrzeć się nie tylko kursom i instruktorom, ale też jak federacja promuje bezpieczne nurkowania. To wbrew pozorom bardzo istotna część procesu podejmowania decyzji. Kursy można zrobić osobno, w modułach. Można też podejść do całości (egzamin jest nieco bardziej bolesny) i zajmuje to wtedy miedzy 6 a 8 dni, w zależności od tego jak szybko się opanowuje materiał i umiejętności.

PADI MSDT TDI Adv. Trimix & CCR Normoxic Trimix at Scubalife.EU | Website

An IT network engineer by profession. A passionate diver. Active diving instructor and EFR (Emergency First Response & Secondary Care) instructor. Technical diver TDI Advanced Trimix Open Circuit and X-CCR Normoxic Trimix. Closed circuit diving enthusiast.

Z zawodu inżynier sieci informatycznych. Z zamiłowania płetwonurek. Czynny instruktor nurkowania oraz instruktor EFR (Emergency First Response & Secondary Care). Nurek techniczny TDI Advanced Trimix Open Circuit i X-CCR Normoxic Trimix. Entuzjasta nurkowania na obiegu zamkniętym na X-CCR.