03/05/2024

Scubalife.EU

MSDT: #366200

Znaki nurkowe

Będąc pod wodą należy zachować możliwość wzajemnej komunikacji miedzy nurkami oraz między nurkami i przewodnikiem. W tym celu powstał język składający się z gestów, które są dość proste i intuicyjne do zapamiętania. Poniżej prezentujemy kilka z nich, które uznaliśmy za najważniejsze.

Symbol OK - mały, gdy jesteś blisko, większy gdy sygnalizujesz swój stan na łódź lub na brzeg. Oznacza on zarówno pytanie jak i odpowiedź. Po zejściu/zeskoczeniu z łodzi do wody obowiązkiem nurka jest odwrócić się i zasygnalizować czy wszystko jest OK.
Ten znak oznacza, że coś jest źle, coś nie jest dobrze. Zaraz po nim należy pokazać co jest nie tak.
A może to być wiele różnych rzeczy. Najczęściej jest to problem z wyrównaniem cienienia w uszach (tzw. 'przedmuchaniem się'), skurcz (po pokazaniu tego znaku należy od razu pokazać miejsce w którym on wystąpił.
W dalszej kolejności są to znaki 'mam zawroty głowy oraz 'zimno mi - mam dreszcze'
Te znaki oznaczają odpowiednio:
1. Mam mało powietrza
2. Nie mam powietrza
Od czasu do czasu przewodnik będzie cię pytał o ilość powietrza jaka ci jeszcze została.

Aby udzielić odpowiedzi należy znać klucz - system przekazywania takich informacji. Po pierwsze, ciśnienie podajemy z dokladnościa do 10 at. Czyli 180, 130, 60, ale nie 125 lub 78. W zakresie od 10 do 50 pokazujemy odpowiednią ilość palców zgodnie z rysunkiem obok. Uwaga na znak 10at. Pokazujemy palec wskazujący - żaden inny, a już w żadnym wypadku kciuk, gdyż oznacza on sygnał wynurzenia. Jako znak 50at powinno sie raczej używać zamkniętej dłoni, gdyż otwarta może być łatwo pomylona z innym znakiem 'stop-zatrzymaj się'.
Aby przekazać wartości 100 lub powyżej, używany jest znak '100' (czasami oznacza on połowa butli). Reasumując: wartość 130at. pokażemy jako znak obok a następnie znak 30 widoczny wyżej. Wartość 170 to ciąg znaków: 100, 50 i 20. Warto potrenować na sucho, aby przekazywanie wartości było automatem, a nie wynikiem żmudnych obliczeń.
Wynurzenie i zanurzenie
Nie rozumiem.

Płyń.
Powoli w górę. Powoli w dół.
Pamiętaj.
Przystanek bezpieczeństwa (3 minuty na 5 metrach).
A teraz kilka rzadziej używanych, ale nadal przydatnych znaków, które warto znać:
Patrz na mnie.
Dodaj trochę powietrza do kamizelki.
Wypuść trochę powietrza z kamizelki.