03/05/2024

Scubalife.EU

MSDT: #366200

Rebreather X-CCR

Postanowiłem napisać kilka słów o tej jednostce, gdyż w wyniku pewnego zbiegu okoliczności stałem się posiadaczem egzamplarza, a skoro już takim się dysponuje, to mądrym posunięciem by było odbyć przeszkolenie z zakresu bezpiecznego użytkowania. I od razu mówie – nigdy, pod żadnym pozorem, niezależnie od tego jak bardzo doświadczonymi nurkami Open Circuit jesteście, nie wchodźcie do wody z rebreatherem jeśli nie macie za sobą szkolenia z instruktorem szkolącym na modelu, który posiadacie.

A teraz kilka słów o samym X-CCR. Nowa jednostka to konstrukcja firmy iQsub czyli X-CCR. Rebreather to urządzenie, ktore pozwala na oddychanie pod wodą w tzw. układzie zamkniętym (CCR = Closed Circuit Rebreather). Oznacza to, że gaz oddechowy krąży w pętli, po każdym wydechu, z gazu usuwany jest CO2, zaś zawartość tlenu jest na bieżąco analizowana i jest on uzupełniany w miarę potrzeb. Komputer i zestaw czujników dbają o to, aby nurek na każdym etapie nurkowania oddychał tzw. Best Mix czyli mieszanką dostosowaną do etapu nurkowania i głębokości, na której się nurek znajduje.

Usuwaniem CO2 zajmuje sie granulat o handlowej nazwie Sofnolime 797 (jest on produkowany przez firmę Molecular Products) umieszczony w specjalnym pojemniku, tzw. scrubberze. XCCR wyposażono w scrubber radialny. Sofnolime to tzw. wapno sodowane czyli mieszanina wodorotlenku sodu i wodorotlenku wapnia. Mieszanina ta usuwa dwutlenek węgla w trzech etapach i kluczowe znaczenie ma w niej woda występująca w parze wodnej zawartej w wydychanym przez nurka powietrzu. W ogólnym zarysie jest to przemiana CO2+Ca(OH)2 do CaCO3+H2O.

Wydychany przez nurka gaz podawany jest przez zewnętrzną powierzchnię pojemnika i przepuszczany jest przez granulat całą jego objętością by reakcja zachodziła z udziałem jak największej ilości granulatu. Oczyszczony gaz następnie kierowany jest do wnętrza pojemnika, skąd podawany jest w górę, w strone głowicy z zestawem trzech czujników tlenu (oraz czujnika CO2).

W X-CCR pojemniki te (scrubber’y) mogą mieć różne rozmiary i co za tym idzie różne czasy działania, jednak przyjmuje się, iż standardowy rozmiar pozwala na pracę przez 6 godzin.

Na zdjęciu pokazano głowicę z podłączonym komputerem Petrel oraz wyświetlaczem HUD (Head-Up-Display), zaś obok widać kasetę z zamontowanymi trzema czujnikami tlenu. Kaseta ta montowana jest w głowicy.

Głowica wyposażona jest w elektronikę starującą pracą zaworu dodawczego (tzw. solenoidu), komorę czujników tlenu i CO2 oraz portów, do których można podłączyć komputery sterujące pracą jednostki. Sa to dwa porty cyfrowe DiveCAN oraz jeden port mieszany, cyfrowo analogowy DiveCAN/Aux. W głowicy znajduje sie tez port OVP (over pressure valve).

Najczęściej spotyka się konfiguracje ze sterownikiem (komputerem) Shearwater Petrel do mocowania na lewej ręce nurka oraz HUD, który mocowany jest do pierścienia przy BOV (Bail-Out-Valve) tak, aby był przed okiem nurka.

W konfiguracjach przeznaczonych do bardziej zaawansowanych nurkowań, można spotkać jeszcze drugi komputer Petrel, ktory mocowany jest na prawej ręce lub zamiennie bardzo wygodne rozwiązanie pod nazwą NERD (Near Eye Remote Display).

NERD to komputer nurkowy umieszczony na pętli oddechowej, tuż koło zaworu BOV tak, aby jego ekran znajdował sie koło oka nurka. Niewielka odległość od oka powoduje, że obraz generowany przez ekran urządzenia wydaje się być duży i jest bardzo czytelny.

Ponieważ urządzenie jest podłączone do głowicy rebreather’a przez osobny interfejs DiveCAN, na ekranie pokazują się te same informacje co na komputerze ręcznym, co w wielu przypadkach ogromnie ułatwia kontrolę kluczowych parametrów podczas nurkowania.

Rebreather posiada dwie butle z gazami o pojemności 3l. każda. Prawa butla zawiera czysty tlen, zaś lewa tzw. diluent czyli mieszanke o składzie dostosowanym do docelowej głębokości, na którą udaje się nurek.

Głowica jednostki wyposażona jest w porty HP z czujnikami ciśnienia, wiec informacje o ilości gazu w każdej butli podawane są do komputera i rejestrowane w logu.

PADI MSDT TDI Adv. Trimix & CCR Normoxic Trimix at Scubalife.EU | Website

An IT network engineer by profession. A passionate diver. Active diving instructor and EFR (Emergency First Response & Secondary Care) instructor. Technical diver TDI Advanced Trimix Open Circuit and X-CCR Normoxic Trimix. Closed circuit diving enthusiast.

Z zawodu inżynier sieci informatycznych. Z zamiłowania płetwonurek. Czynny instruktor nurkowania oraz instruktor EFR (Emergency First Response & Secondary Care). Nurek techniczny TDI Advanced Trimix Open Circuit i X-CCR Normoxic Trimix. Entuzjasta nurkowania na obiegu zamkniętym na X-CCR.